Learn Cost Accounting Basics the Easy Way

Lesson 8 in the Basic Accounting series:

Cost accounting basics is all about learning how to use different accounting methods to determine the cost of producing your product and then how to use that information to make a profit.

That is why cost accounting is often referred to as cost management accounting.

cost accountin

As a small business owner your number one goal is to make a profit.

You do this by keeping a close eye on the expense of producing your product and adjusting your selling price to keep an acceptable level of profitability.

Basic cost accounting is a very important part of maintaining a healthy profitable small business.

Cost Accounting Basics:

To better understand cost accounting basics, I will use a very simple cost accounting example using the fictional bakery I used in figuring a break-even-point.

Our costs include:

  • $900 per month for our rent
  • $300 per month for utilities
  • $1600 per month for a person to help us
  • $10 per cake for sugar, flour, etc. to make our cakes

We estimate we can make and sell 90 cakes a week or 360 in a month.

We are using a basic cost accounting method that uses both fixed and variable costs to determine our unit cost.

Quick accounting definitions refresher:

  • Variable Costs: These are expenses that are associated with producing your product. They are directly proportioned to the production of your product. For example, if you owned a bakery, your variable cost would be your flour, sugar, etc.
  • Fixed Costs: These are expenses that would be the same even if you did not sell any of your product such as rent, insurance, etc.

Our unit cost is:

  • Building rent = $900 per month / 360 cakes = $2.50 per cake
  • Utilities = $300 per month / 360 cakes = $.83 per cake
  • Our helper =$1600 per month / 360 cakes = $4.44 per cake
  • Ingredients = $10 per cake

So the actual cost to produce a single cake is $17.77.

Organizing Costs:

Now to analyze these costs and determine how we can increase our profit...let’s organize our costs. We do this by putting them into three cost accounting basic categories:

  • Direct Material Cost: The actual cost of all the materials or ingredients we need to produce our product
  • Direct Labor Cost: The actual wages associated with producing our product
  • Burden Cost: Overhead

Now we will organize our bakery unit costs:

  • Direct Material cost = $10
  • Direct Labor cost = $4.44
  • Burden cost = $3.33

Analyzing these three categories, we decide we cannot for the time being change or improve the burden and labor cost, but we have shopped around and found a wholesale store where we can purchase bigger quantities and different brands of our ingredients and cut our direct material cost down to $7.50 per cake. This will affect our break-even-point and our profitability in a positive way.

We could also use this cost accounting basic method to see if hiring an additional baker would be a wise decision assuming demand was there.


Next Section: Lesson 9
Accounts Receivable

Previous Section: Break Even Point













Free Mileage Log...

Click on image above for more details.

Spreadsheet Reviews...

"I absolutely love the spreadsheets!!  Thank you so much! They are exactly what I needed."

Becky from Back to Natural

"Thank you so much. I have been stressing about doing this accounting stuff for my husband. Quickbooks was too complicated for his small business and these spreadsheets are just what I was looking for!!!"

Josi Michael



"I love your accounting spreadsheets- thank you!"

Sandra from the UK



"As a small business owner my expertise has always been in marketing and customer service. I have struggled with many different options for my bookkeeping.

Vickey's basic accounting help and ledgers have made my business so much easier!"

Kelly Howard



"Thank you for your free spreadsheet! It has helped me tremendously to track daily sales and get a grip on the full scope of what revenues are coming in and my expenses."

Gabby of Gumdrop Swap

Business mileage can be a very good deduction for your small business.

It can also be a nightmare, if all the IRS required information is not included in your mileage log.

See what must be included and get a free mileage log!